Наприкінці року традиційно прийнято підводити підсумки та будувати плани на наступний. На жаль, підсумки 2022 року, в якому українські журналісти за одну ніч стали військовими кореспондентами, страшні. За 10 місяців повномасштабної війни російськими окупантами було вбито 42 медійники (8 з яких загинуло під час виконання редакційного завдання), 20 журналістів викрадено, 14 зникло і 15 поранено. Ця статистика черговий раз нагадує – безпека журналістів важлива!

Фонд 2402 був заснований журналістами для журналістів. 24 лютого, в перший день повномасштабного вторгнення росії на територію України, нашим головним завданням було знайти бронежилети та шоломи для сотень українських журналістів, які були не готові до роботи в воєнних умовах ані фізично, ані психологічно, і головне - не були забезпечені бронезахистом і проінструктовані щодо безпеки.

Війна набирала обертів, разом із потребами та запитами колег, на які нам завжди було дуже важливо оперативно відповідати. Таким чином сформувалися основні напрямки Фонду 2402, які сьогодні виглядають так:

- Забезпечення журналістів засобами індивідуального захисту (бронежилети, каски, аптечки), технікою, супутниковим зв'язком;
- Забезпечення журналістів фінансовою підтримкою, психологічною підтримкою та допомогою в лікуванні;
- Проведення повноцінних HEFAT тренінгів з тактичної медицини, оцінки ризиків, мінної безпеки та цифрової безпеки;
- Допомога в евакуації та релокейт

За 10 місяців великої війни Фонд 2402 передав українським журналістам більше 260 комплектів бронежилетів і касок, близько 220 тактичних аптечок, дві автівки, супутникові комунікатори, смартфони та павербенки. Фінансово забезпечив лікування двох журналістів, яких поранило під час роботи в зоні бойових дій, і фінансово підтримав кілька журналістів, які опинилися на межі виживання через втрату роботи. Також Фонд надав допомогу в евакуації кількох сімей репортерів.
Фонд 2402 робить і буде роботи все задля безпеки українських медійників! Адже саме завдяки журналістам світ щодня бачить правду, а Україна залишається в фокусі уваги світової спільноти.
Редакції Starlight Media, Суспільне Телебачення, Телеканалу РАДА, Телеканалу АТР, НВ, Новини Донбасу, Телеканалу Інтер, ДОМ, Маяк, Експрес Кривий Ріг, Заборона та багато інших локальних видань отримали від Фонду 2402 більше 200 комплектів засобів індивідуального захисту.

Це було б не можливо без постійної підтримки приватних донорів і наших міжнародних друзів і партнерів. Нідерландська організація Free Press Unlimited надала Фонду 2402 бронежилети, каски і тактичні аптечки для українських медійників на суму 164 300 EUR, британський фонд підтримки журналістів Rory Peck Trust передав тактичні аптечки на 12 000 EUR, а наші друзі з Saint Javelin надали два генератори за 4 000 EUR.

Окремо варто сказати про великі HEFAT тренінги для журналістів, що висвітлюють війну в Україні. Більше 200 українських і іноземних журналістів вчилися виживанню у ворожому середовищі, наданню першої медичної допомоги собі та колегам, екстреній евакуації з під обстрілів. На практиці відпрацьовували вправи та тактичну поведінку, одразу застосовуючи величезний масив нової інформації. Послухали майже 100 годин лекцій, завдяки яким навчилися захищати важливу інформацію на цифрових носіях і оцінювати ризики перед відрядженням в зону бойових дій. Наприкінці тренінгів усі учасники отримали повноцінно укомплектовані тактичні аптечки.

Загалом Фонд 2402 провів п'ять HEFAT тренінгів у Києві та в Одесі так само завдячуючи підтримці міжнародних партнерів Rory Peck Trust, Free Press Unlimited, ACOS Alliance, CPJ і Saint Javelin.
Приватні ініціативи таких відомих фотографів, як Мстислав Чернов, Саша Маслов, Брендан Хоффман привертають увагу до діяльності Фонду і проблеми безпеки журналістів в Україні, та направляють кошти від продажу свої робіт на виставках на підтримку українських медійників. Молодіжний колектив Community Photo Booth, що працює в районі затоки Сан-Франциско і використовує фотографію для благодійності, зібрав 2000 доларів на аптечки для журналістів, організовуючи сімейні фотосесії. Ініціатива Print 4 Ukraine від канадських і українських фотографів також збирає гроші від продажу робіт на користь Фонду 2402. А міжнародна організація Reel Causes влаштовує показ українських фільмів у Канаді, кошти від продажу квитків на які перераховуються на підтримку українських журналістів, що працюють в умовах війни, через Фонд 2402.

Разом із чеською некомерційною організацією People In Need ми запустили ініціативу безкоштовної психологічної підтримки журналістів, які працюють в умовах війни. Досвідчені українські та іноземні психологи, які спеціалізуються на роботі з психологічним тиском, виснаженням і травмами, отриманими внаслідок роботи в небезпечному середовищі, допомагають впоратися українським медійникам з щоденним стресом, моральною втомою та знизити рівень напруги.

Також за підтримки People In Need Фонд 2402 створив практичний відеокурс з тактичної медицини та безпеки для журналістів за стандартами комітету Tactical Сombat Сasualty Сare Міністерства Оборони США. Курс складається з 16 навчальних відео та охоплює найважливіших теми і навички, якими необхідно володіти для роботи та виживання у ворожому середовищі. А саме, як оглянути постраждалого за протоколом MARCH, які види турнікетів існують та як їх правильно накладати. На тренінгу журналістів вчать зупиняти кровотечі шляхом тампонування, перевіряти прохідність дихальних шляхів, накладати оклюзійні наліпки, ізраїльські бандажі та проводити евакуацію пораненого.

Подивитися безкоштовні відео можна на YouTube-каналі Фонду.
До того ж, аби Фонд 2402 міг забезпечувати журналістів найкращим релевантним досвідом, обладнанням та рекомендаціями – ми збираємо складні робочі кейси медійників, коли в їх роботі щось пішло не так чи певні дії призвели до певних негативних наслідків. Надана інформація використовується для створення рекомендацій з безпеки для тренінгових активностей Фонду, може бути передана іншим профільним організаціям з захисту журналістів в узагальненому вигляді та нашим партнерам та донорам для точного пояснення, з якими проблемами стикаються українські журналісти в польовій роботі.
Розповідати та показувати правду про жахливі злочини росії в Україні надзвичайно важливо, а життя журналіста безцінне!
Тому ми у Фонді 2402 робимо та будемо роботи все задля безпеки українських медійників, і запрошуємо вас приєднатися! Адже саме завдяки журналістам світ щодня бачить правду, а Україна залишається в фокусі уваги світової спільноти.

Що можна зробити, аби жертв серед журналістів у 2023 році стало менше:

  • Поділитися інформацією про діяльність Фонду 2402
  • Ініціювати розмову про безпеку журналістів у професійному середовищі
  • Зробити донат і підписатися на офіційні сторінки Фонду 2402
Свободі потрібні очі!

Гарного і спокійного Нового року, і перемоги - Україні і світу!